Endodoncja jest działem stomatologii, który w centrum zainteresowania stawia choroby miazgi (czyli wewnętrznej, miękkiej części zęba), oraz choroby tkanek okołowierzchołkowych (struktur, które bezpośrednio sąsiadują z wierzchołkiem korzenia zęba). Najczęściej są one spowodowane głęboką próchnicą, chorobami przyzębia (tzw. zespół endo-perio) lub urazem. Zwykle (choć nie zawsze) manifestują się silnym bólem, czasami z towarzyszącym obrzękiem otaczających tkanek miękkich i wysiękiem.
Podstawową i główną metodą leczenia endodontycznego jest tzw. leczenie kanałowe. Polega ono na usunięciu zainfekowanej miazgi z kanałów korzeniowych i ich chemo-mechanicznym opracowaniu. W trakcie tej procedury kanały są oczyszczane z pozostałości tkanek miękkich, bakterii i ich toksyn oraz zainfekowanej, powierzchownej warstwy zębiny. Są one również opracowywane (poszerzane i kształtowane) w taki sposób, by umożliwić najpierw – skuteczne płukanie (przeprowadzane preparatami antyseptycznymi), następnie osuszenie, przy pomocy sterylnych sączków papierowych i finalnie wypełnienie. Kanały są najczęściej wypełniane gutaperką, która jest w głównej mierze mieszaniną naturalnej żywicy, z uszczelniaczem. Substancja ta jest wysoce plastyczna (po upłynnieniu) i doskonale dostosowuje się do kształtu kanału korzeniowego, a uszczelniacz dodatkowo penetruje ewentualne kanaliki boczne i rozgałęzienia kanału głównego. W efekcie osiągamy pełną obliterację systemu kanałów korzeniowych, odporną na działanie bakterii i nierozpuszczalną dla płynów tkankowych.
Leczenie kanałowe – wbrew potocznej opinii – jest procedurą bezbolesną, w naszej klinice, wykonywaną zawsze w znieczuleniu miejscowym.
Jest ono natomiast czaso- i pracochłonne. Wymaga zastosowania specjalistycznych narzędzi i urządzeń oraz dużego doświadczenia i umiejętności lekarza prowadzącego.
Samo leczenie zawsze poprzedza drobiazgowa, bardzo dokładna diagnostyka, na którą składa się wywiad, badanie kliniczne, badanie RTG, czasami tomografia komputerowa i wnikliwa analiza zebranych informacji.
Zęby leczone kanałowo najczęściej są mocno zniszczone i osłabione. Aby mogły służyć przez kolejne lata, wymagają odpowiedniego zaopatrzenia.
Zwykle zęby takie, po zakończonym leczeniu kanałowym, wzmacniamy wkładami koronowo-korzeniowymi z włókna szklanego i odbudowujemy specjalnym, dedykowanym kompozytem. Taki sposób postępowania minimalizuje prawdopodobieństwo złamania lub pęknięcia zęba.
Często, zęby leczone kanałowo, ze względu na duże zniszczenie i/lub przebarwienie, wymagają ostatecznie zaopatrzenia koroną lub inną formą odbudowy protetycznej. Dopiero ona przywraca oczekiwaną estetykę i funkcję zęba.
W dzisiejszej, zaawansowanej endodoncji wykorzystujemy najnowsze zdobycze techniki:
– endometry, czyli elektroniczne urządzenia, pozwalające w czasie rzeczywistym oceniać długość kanału korzeniowego i kontrolować głębokość na jaką wprowadzamy narzędzie
– nowoczesne systemy płynnej gutaperki, do wypełniania kanałów
– urządzenia optyczne wspomagające leczenie
– systemy radiowizjografii i tomografii komputerowej
oraz niezliczoną liczbę mniejszych urządzeń, narzędzi i materiałów, bez których owo leczenie byłby niemożliwe.
Dzięki stosowanym urządzeniom i wieloletniemu doświadczeniu lekarzy pracujących w naszej klinice, jesteśmy w stanie wyleczyć i uratować przed usunięciem, nawet bardzo zniszczone, mogłoby się zdawać stracone, zęby.
Wszystkie opinie pochodzą od naszych Pacjentów, większość z nich została także opublikowana w naszych mediach społecznościowych.
Zapraszamy do zapoznania się z resztą opinii o naszym centrum stomatologicznym oraz pozostawienia własnej opinii!
Justyna Litwińska2023-02-01Pełen profesjonalizm polecamGrażyna Kukla2023-01-17Bardzo dobry i profesjonalny gabinet stomatolgiczny! Uslugi na najwyższym poziomie!Marcin Niewiad2022-12-22Centrum stomatologiczne od przypadków beznadziejnych ale tez doraźnej profilaktyki, polecam, super ekipa!Weronika Kołcio2021-08-24Jak leczyć zęby to tylko tutaj! Chodzę od lat i już z niejednej beznadziejnej sytuacji mnie uratowano.Emilia Afet2019-03-07Niekonwencjonalne rozwiązania i profesjonalne podejście do pacjenta ;) Polecam !!!Paweł Mackiewicz2017-10-205 gwiazdek za super bezinteresowną pomoc w awaryjnej sytuacji z 1,5 rocznym chłopcem, pozdrawiam :)
Zostaw swoje dane, a oddzwonimy do Ciebie!
Poniedziałek:
11:00 – 20:00
Wtorek:
11:00 – 20:00
Środa:
9:00 – 15:00
Czwartek:
11:00 – 20:00
Piątek:
9:00 – 15:00
dojazd: wjazd od ul. Agrestowej
Stacja PKP w pobliżu – Wrocław Partynice
Dojazd autobusami nr 113, 249, 127, 144, 259 do ul. Zwycięskiej/Agrestowej
dojazd: wjazd od ul. Agrestowej
Stacja PKP w pobliżu – Wrocław Partynice
Dojazd autobusami nr 113, 249, 127, 144, 259 do ul. Zwycięskiej/Agrestowej